Pētera Džigura grafikas darbu izstāde

No 2020.gada 29. septembra līdz 29. oktobrim Olaines Vēstures un mākslas muzejā, Jelgavas ielā 9, apskatāma mākslinieka Pētera Džigura grafikas darbu izstāde, tikšanās ar autoru 29. septembrī plkst.18:00.

Pēteris Džigurs ir dzimis 1944. gada 11. aprīlī, Balvos, drēbnieka daudzbērnu ģimenē. No 1952. gada līdz 1957. gadam mācījies Balvu vidusskolā. 1964.gadā beidzis Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolu. 1964./65. un 1970./71. mācību gadā ir bijis Latvijas Mākslas akadēmijas students. Izstādēs piedalās no 1974.gada. Latvijas Mākslinieku savienības biedrs kopš 1983.gada. 2008.gadā Ordeņu kapituls grafiķim piešķīris IV šķiras Atzinības krustu par nopelniem mākslā.

Grafiķa darbi eksponēti Latvijas Republikas un ārzemju izstādēs: Dienvidslāvijā, Vācijā, Francijā, Zviedrijā un citur.
Vislielākā viņa mākslas darbu kolekcija atrodas Balvu pilsētas muzeja īpašumā. Vēl kādi darbi ir Tretjakova galerijā Maskavā un Latvijas konsulātā Pēterburgā, kā arī Maskavas fondā un muzejā “Arsenāls”, arī Valsts mākslas muzejā. Un vēl mākslas darbi ir pie privātpersonām Polijā, Zviedrijā, Kanādā, Grieķijā, Spānijā, Vācijā un citur.

Ierastā melnbaltā grafika, ģeometriskas kompozīcijas, kurās tīru krāsu laukumos iekodēta latviskā interpretācija par mandalu, totēmismu un pasaules kārtību un filozofiju – tāds ir mākslinieka rokraksts. „Latviskās mandalas”, kurās ir rudzu vārpas un atvērti ornamentāli ovāli un sejas. Lauztas kompozīcijas, kuru elementi, lai arī šķiet savstarpēji nesaistīti, tā vai citādi rod savstarpējas saskares punktus, veidojot abstraktus tēlus un zīmējuma smaguma punktu nereti pārnesot no centra uz kādu no malām.

Mākslinieks stāsta:
„Mana māksla ir saprotama tāpat kā uzgleznota ainava, kurā redzams koks, kalns, ceļš, upe, saule, mākoņi… Tikai skatoties manās kompozīcijās, mazliet jāpiedomā, kāpēc tas ir attēlots tā un ne savādāk. Tas, ko es radīšanas brīdī izjutu, ko tajā mirklī domāju, – tas arī tika uzzīmēts un uzgleznots.”

Uz tikšanos izstādes atklāšanā 29. septembrī plkst. 18:00!