Jeļenas Kažokas, Emīlijas un Amēlijas Lubiņu ģimenes izstāde “Alegorija”

No 20. janvāra līdz 18. februārim Olaines Vēstures un mākslas muzeja lielajos logos apskatāma Jeļenas Kažokas ģimenes izstāde “Alegorija”.

Jeļenas Kažokas ģimenes izstādi “Alegorija” veido mākslinieces un viņas mazmeitu Emīlijas un Amēlijas radītie darbi, liekot izstādes uzsvaru uz kopā būšanu un mirkļiem, kurus varam piedzīvot ļaujoties darbu radīšanas procesam kopā ar bērniem.

Augot mazbērniem, māksliniece piesaistīja viņas pie kopīgas gleznošanas uz papīra. Sākumā zīmēja uz mazbērnu uzklātām krāsām, viņu lūgtos tēlus un rakstus kā arī kopā veidoja visdažādākā izmēra un krāsu kompozīcijas. Vēlāk bērni jau paši veidoja savas kompozīcijas. Māksliniecei bija svarīgi dot mazbērniem plašuma iespējas, lai atraisīt un atbrīvot viņus no 4A formāta ierobežojumiem.

Ar laiku Pandoras lādē bija tik daudz ieguldīts, ka nolēmu izstādīt šo skaistumu plašai publikai, lai bērni saprot, ka viss, kas tika gleznots no mazuma, var tikt pie skatloga, kā šobrīd. Kopizstāde ir pārsteigums mazbērniem un lielā darba rezultāts.

Es ļoti vēlos, lai katrs vecāks dod savam bērnam iespēju atklāt sevī talantus, īpaši šobrīd, kad mums ir iespēja būt kopā vairāk nekā līdz šim. Tikai ar laiku būs redzams rezultāts, taču jāatceras, ka katrs mūsu ieguldījums nes savus augļus,” stāsta J.Kažoka.

Izstādē apskatāmi autores un mazmeitu darbi, kuri tapuši vairāk nekā piecu gadu laikā. J.Kažokas darbi ir radīti pašas mākslinieces autortehnikā, izmantojot papīru un akrilu. Meiteņu darbos, kuru izmērs sasniedz pat 3 m,  ir izmantoti papīrs, akrils un akvarelis.

Biogrāfija

Jeļena Kažoka dzimusi Ukrainā (1970). Uz dzīvi Latvijā māksliniece pārcēlusies 1988. gadā. Kopš 2006. gada ir Olaines iedzīvotāja. Maģistra grādu glezniecībā ieguvusi 2015. gadā, Latvijas Mākslas akadēmijā veidojot enkaustikas darbus prof. Alekseja Naumova vadībā.

Māksliniece strādā visdažādākajās tehnikās un stilos, no klasikas līdz abstrakcijai, nemitīgi eksperimentējot ar mākslas veidiem, materiāliem un formām. Viņas darbu klāstā ir keramika (plaknē, 3D), mozaīkas (plaknē, 3D, t.sk. uz publiskām ēkām un laukumiem) un pat ledus skulptūras.

Māksliniece organizējusi personālizstādes Talsos, Valmierā, kā arī Olaines Vēstures un mākslas muzejā. Kopš 2007. gada piedalījusies vairākās grupu izstādēs Liepājā, Ikšķilē, Rīgā, Kandavā, Kuldīgā un citviet Latvijā. J. Kažokas monumentālie gleznojumi redzami Dolska (Polija) un Fabero (Spānija).

Savos darbos māksliniece visbiežāk atspoguļo attiecību tēmu, filozofiskas idejas, dabu un tās mijiedarbību ar cilvēki, ikdienas rutīnu un tās atveidi.