Ekskursija pa Olaines novadu – Grēnēm un Melnā ezera purva apkārtni.

✅Pulcēšanās vieta: pie Olaines Vēstures un mākslas muzeja

✅Ekskursijas ilgums: 2 stundas

✅Maršruta garums: 16 km

✅Dalībnieki aicināti izvēlēties ērtu, laika apstākļiem atbilstošu apģērbu un paņemt līdzi dzeramo ūdeni

❗️Iepriekšēja pieteikšanās līdz 2. septembrim, zvanot pa tālr.: 22057669 (Māris)

Ekskursiju sāksim pie Olaines Vēstures un mākslas muzeja un tālāk dosimies kādreizējās Grēnes muižas virzienā. Grēnes muiža, kas bija slavena ar savām  plašājām un iekoptajām siena pļavām,  celta 1869. gadā un pastāvēja līdz 1915. gada vasarai, kad Olaines apkārtnē dislocējās krievu armijas karaspēks. Kara laikā visas ēkas tika nopostītas un muižas centrālajā daļā, kas atradās uz kāpas, tika izveidoti ierakumi, kas šķērsoja arī blakus esošās siena pļavas.

Tālāk dosimies līdz Melnā ezera purvam, kur būs iespēja gūt ieskatu gan par purva veidošanos, izstrādi un atjaunošanos, gan par vēsturiskiem notikumiem Melnā ezera purva apkārtnē.

Melnā ezera purvu ir neliela daļa no agrāk gandrīz 10 000 ha plašā Cenas tīreļa. Lielākā purva daļa ir nosusināta, un te tiek iegūta kūdra vai ierīkotas lauksaimniecības zemes. 19. gadsimta beigās no Olaines dzelzceļa stacijas, virzienā uz tagadējo Jaunmārupi, vedis neliels kājnieku celiņš, bet Neatkarības kara laikā purvs bijis nopietns šķērslis Bermonta armijas vienībām, kuras 1919. gada oktobrī no Olaines devās uzbrukumā Jaunmārupes virzienā. Vēstures avotos purvs minēts arī saistībā ar Otrā pasaules kara kaujām, kad 1941. gada vasarā šeit notikušas sīvas kaujas starp vācu un krievu armijas vienībām.

Mūsdienās Melnā ezera purvs pārsteidz ar savu faunas bagātību un neskarto vidi, kas Pierīgā nav bieži sastopama. Kopš 2004. gada Melnā ezera purvs ir dabas lieguma teritorija 317 ha platībā, kurā dzīvo 13 aizsargājamo putnu sugas. Melnā ezera purvs ir iekļauts Eiropas Savienības aizsargājamo teritoriju tīklā “Natura 2000”.