Tautas daiļamata meistares Māras Marutas Auzas ilustrācijas latviešu tautasdziesmām “Latvju dainas rakstu zīmēs” izstāde “SAULES CEĻŠ LATVJU DAINĀS”

Nenokavē un dodies apskatīt uz Olaines Vēstures un mākslas muzeju, Jelgavas ielā 9, Tautas daiļamata meistares Māras Marutas Auzas ilustrācijas latviešu tautasdziesmām “Latvju dainas rakstu zīmēs” izstādi “SAULES CEĻŠ LATVJU DAINĀS” līdz 9. janvārim.

Māksliniece stāsta: “Strādājot skolā ar bērniem, un arī savos darbos, ļoti plaši māla darbos izmantojām latviskos rakstus, kas ar šādu rotājumu darbu padara skaistāku. Ļoti tuva ir latviešu etnogrāfija un folklora, arī to bieži iepazinām. Lasot latvju dainas, paveras krāšņa, ļoti tēlaina pasaule, kurā saistībā ar dabas spēkiem ikdienas dzīvē darbojas cilvēki. Ļoti spēcīgi mūsu senči ir apcerējuši dabas parādības un dzīvību pasauli, kuri viņi augstu godāja un bijās. Dievs, Pērkons, Laima, Māra, Saule, Mēness ir tie varenie spēki, kas palīdzēja mūsu senčiem dzīvot un strādāt. Lasot Vairas Vīķes-Freibergas grāmatas “Trejādās saules”, es vēl tuvāk ieraudzīju šo krāšņo pasauli, un manā iztēlē radās vesels zīmējumu cikls par Sauli, Saules maitām un Dieva dēliem, par Mēness ceļu debesīs, kas krustojas arī ar Saules ceļu. Turpat šajā krāsainajā pasaulē ir arī cilvēks, mūsu latviešu tautas gudrais un izdomas bagātais dainu sacerētājs. Savus darbus es veltu jaunajai paaudzei, lai viņi tuvāk ieraudzītu un izprastu latvju dainu skaistumu – mūsu tautas milzīgo gara bagātību.”

Pieaugušo izglītības centra glezniecības studijas “Sapņi krāsās” izstāde “Kas te Olainē, Olaine kastē”

Olaines Vēstures un mākslas muzejā ir iespēja apskatīt Olaines Pieaugušo izglītības centra glezniecības studijas “Sapņi krāsās” izstādi “Kas te Olainē, Olaine kastē”. Šajā izstādē uzmanība tiek pievērsta “zaļai domāšanai”, jo izstādes ideja radās iespaidojoties no šķietami parasta un plaši pieejama materiāla – kartona kastes. Katrs autors ir izvēlējies tādu motīvu, kurš viņam ir tuvāks un saprotamāks, tomēr visi stāsti ir par Olaines novadu, kas tiek atspoguļots atdzimstot no pavisam vienkārša materiāla, iegūstot jaunu skaistumu. Izstādi papildina desmit stilizētas tautu meitas. Izstāde apskatāma līdz 2. decembrim, uz tikšanos Olaines Vēstures un mākslas muzejā!

Pētera Džigura grafikas darbu izstāde

No 29. septembra līdz 29. oktobrim Olaines Vēstures un mākslas muzejā, Jelgavas ielā 9, bija apskatāma mākslinieka Pētera Džigura grafikas darbu izstāde, tikšanās ar autoru norisinājās 29. septembrī plkst.18:00.

Pēteris Džigurs ir dzimis 1944. gada 11. aprīlī, Balvos, drēbnieka daudzbērnu ģimenē. No 1952. gada līdz 1957. gadam mācījies Balvu vidusskolā. 1964.gadā beidzis Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolu. 1964./65. un 1970./71. mācību gadā ir bijis Latvijas Mākslas akadēmijas students. Izstādēs piedalās no 1974.gada. Latvijas Mākslinieku savienības biedrs kopš 1983.gada. 2008.gadā Ordeņu kapituls grafiķim piešķīris IV šķiras Atzinības krustu par nopelniem mākslā. Grafiķa darbi eksponēti Latvijas Republikas un ārzemju izstādēs: Dienvidslāvijā, Vācijā, Francijā, Zviedrijā un citur. Vislielākā viņa mākslas darbu kolekcija atrodas Balvu pilsētas muzeja īpašumā. Vēl kādi darbi ir Tretjakova galerijā Maskavā un Latvijas konsulātā Pēterburgā, kā arī Maskavas fondā un muzejā “Arsenāls”, arī Valsts mākslas muzejā. Un vēl mākslas darbi ir pie privātpersonām Polijā, Zviedrijā, Kanādā, Grieķijā, Spānijā, Vācijā un citur. Ierastā melnbaltā grafika, ģeometriskas kompozīcijas, kurās tīru krāsu laukumos iekodēta latviskā interpretācija par mandalu, totēmismu un pasaules kārtību un filozofiju – tāds ir mākslinieka rokraksts. „Latviskās mandalas”, kurās ir rudzu vārpas un atvērti ornamentāli ovāli un sejas. Lauztas kompozīcijas, kuru elementi, lai arī šķiet savstarpēji nesaistīti, tā vai citādi rod savstarpējas saskares punktus, veidojot abstraktus tēlus un zīmējuma smaguma punktu nereti pārnesot no centra uz kādu no malām. Mākslinieks stāsta: „Mana māksla ir saprotama tāpat kā uzgleznota ainava, kurā redzams koks, kalns, ceļš, upe, saule, mākoņi… Tikai skatoties manās kompozīcijās, mazliet jāpiedomā, kāpēc tas ir attēlots tā un ne savādāk. Tas, ko es radīšanas brīdī izjutu, ko tajā mirklī domāju, – tas arī tika uzzīmēts un uzgleznots.”

Edgara Amerika, Ata Luguza un Viestura Serdāna laikmetīgās mākslas izstāde “Purva pārvērtības”

19. augustā, Olaines Vēstures un mākslas muzejā tika atklāta laikmetīgās mākslas izstāde “Purva pārvērtības”, kuras autori ir Edgars Ameriks, Atis Luguzs un Viesturs Serdāns. Apmeklētājiem bija lieliska iespēja apskatīt izstādi “PURVA PĀRVĒRTĪBAS” līdz 26. septembrim un ieraudzīt purvu no cita skatu punkta, un to kā mākslinieki pēc savas interpretācijas spēj to iemūžināt un parādīt citiem. Edgars Ameriks un Atis Luguzs izstādes apmeklētājus iepazīstināja ar kūdras pielietojumu interjerā gan kā virsmu apdares materiālu, gan arī kā mākslas objektu. Savukārt Viesturs Serdāns dalījās ar purva ainavas skatiem no putnu lidojuma, kurus Atis Luguzs ir papildinājis ar lielformāta purva ainavu fotogrāfijām.

Kates Jansones personālizstāde “Miegs”

No 15. jūlija līdz 15. augustam uz Olaines Vēstures un mākslas muzeju tika aicināti interesenti, aplūkot laikmetīgās mākslas pārstāves Kates Jansones personālizstādi “Miegs”. Tikšanās ar izstādes autori norisinājās 15. jūlijā plkst. 18:00.

Kate Jansone šovasar ir absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmiju, vizuālās komunikācijas nodaļu. Pēdējā gada laikā māksliniece vairāk centās praktizēt animēšanu un ilustrēšanu. Iedvesmu darbiem meklē nezināmajā, atjautīgajā un omulīgajā. Ar to visu vēlāk brīvi eksperimentē. Lielais dzīves aicinājums vēl nav skaidrs, bet animācija, ilustrēšana un dīvainu ideju realizēšana būs aktuāla vēl ilgu laiku. Māksliniece stāsta: “Esmu nakts pūce un dzīvē nācies vairākkārt nonākt situācijās, kur ciešā miega dēļ, citu acīs izskatos aizmāršīga vai slinka. Nekad neesmu spējusi piedot sev šo ilgo gulēšanu, līdz iepazinos ar dažādiem faktiem par to kā miegs pozitīvi ietekmē cilvēka veselību un labsajūtu. Izstāde “Miegs” reflektē manu redzējumu par to kā iztēlojos miegā notiekošos procesus un tēlus, visa pamatā cenšoties atspoguļot tos dzīvespriecīgi un nepiespiesti. Vēlos popularizēt uzskatu, ka miegs ir pozitīva dzīves sastāvdaļa, kuru nevajadzētu identificēt ar laika “tērēšanu” vai “slinkumu.”

Olaines Mūzikas un mākslas skolas mākslas nodaļas jauno mākslinieku darbu izstāde

Muzeja telpās no 4. jūnija līdz 8. jūlijam bija aplūkojama Olaines Mūzikas un mākslas skolas Mākslas nodaļas audzēkņu darbu izstāde. Sākoties vasarai, ir laiks atskatīties uz skolas gadu. Šis gads bija īpašs, jo savstarpēja skolēnu, skolotāju un vecāku tikšanās vairākus mēnešus notikusi tikai attālināti. Izstādē bija iespēja apskatīt šogad paveikto – katram iepazīt to savā laikā. Izstādē bija aplūkojami Mākslas nodaļas un interešu izglītības programmu audzēkņu darbi. Katru gadu notiek Valsts konkurss mākslas skolām, kura ietvaros visi skolēni veido darbus par noteiktu tēmu. Šogad konkursa tēma bija: „Tēls. Telpa. Scenogrāfija”. Jaunākā grupa veidoja telpisku objektu no kastes attēlojot atšķirīgo „Iekšiņa un āriņa”. Vecākās grupas ar scenogrāfijai raksturīgiem izteiksmes līdzekļiem veidoja maketus, attēlojot emocijas un sajūtas, kā arī mūziku.Jaunums Mākslas skolā ir 3D tehnoloģijas – gan telpisku darbu skenēšana un apstrāde datorprogrammās, gan darbu modelēšana 3D programmās. 3D drukas iekārta Mākslas nodāļā iegādāta ar VKKF atbalstu. Izstādē eksponēti zīmēšanas, gleznošanas, kompozīcijas, darbs materiālā, veidošanas un tekstila stundās tapušie darbi. Savu veikumu rādīja arī skolas absolventi, veidojot noslēguma darbus sev tuvās tēmās un parādot savas prasmes un radošumu.

Jeļenas Kažokas personālizstāde “Ļauj sev mirdzēt”

No 19. februāra līdz 14. martam Olaines Vēstures un mākslas muzejā bija apskatāma Jeļenas Kažokas personālizstāde “Ļauj sev mirdzēt”, tikšanās ar autori norisinājās 7. martā plkst. 12:00. Jeļenas Kažokas personālizstādē “Ļauj sev mirdzēt” uzsvars tiek likts uz cilvēka emocionālo pasauli. Māksliniece vēlējās pievērst izstādes apmeklētāju uzmanību emocijām, likt ielūkoties sevī un aizdomāties par to, kas netiek darīts bieži vai netiek darīts vispār. “Starp darīt vai nedarīt, es izvēlos darīt, jo zinu, ka noteikti nožēlošu nevis to, ko izdarīju, bet to, ko neizdarīju. Dari, neskatoties ne uz ko, jo rezultāts vienmēr aizvedīs tavu dvēseli līdz mērķim, ja vien šis mērķis jau sākotnēji ir Tavs,” stāsta J. Kažoka. Izstādē bija apskatāmi mākslinieces keramikas un glezniecības darbi, kuri tapuši piecpadsmit gadu laikā, kā arī izstādes apmeklētājiem bija iespēja uzzīmēt emocijas, sajūtas, kuras rodas vērojot izstādi.