RADOŠĀ DARBNĪCA “BRĪNUMAINĀS MANDALAS AR AELITU ZĀLI”

Olaines Vēstures un mākslas muzejā š.g. 8. decembrī notika pasākums “Brīnumainās mandalas ar Aelitu Zāli”, kurā sev tuvāko un interesantāko mandalas izgatavošanas veidu atrada ikviens pasākuma apmeklētājs.

Mākslinieces, ezotēriskas speciālistes Aelitas Zāles vadībā, ikvienam apmeklētājam bija iespēja izveidot savu kristālu mandalu, pēc tam dodot tai nosaukumu un kopīgi analizējot izvēlētās krāsas un kristāla nozīmi.

Ikvienam bija iespēja aprunāties ar Aelitu, uz mirkli aizmirstot ikdienas steigu un nodoties sevis izzināšanai caur pusdārgakmeņiem – kristāliem.

Muzeja darbinieki bija sarūpējuši aktivitātes arī pasākuma jaunākajiem apmeklētājiem, paralēli piparkūku un mandarīnu ēšanai, tika darinātas mandalas no dzijas, kā arī apgleznoti akmeņi ar akrila krāsām.

Olaines Vēstures un mākslas muzejs vēlas pateikt lielu paldies Aelitai Zālei par ciemošanos muzejā, kā arī visiem pasākuma apmeklētājiem!


LEKTORS JĀNIS ŪDRIS: KĀRĻA ULMAŅA UN ZIGFRĪDA ANNAS MEIEROVICA NOZĪME LATVIJAS VALSTS TAPŠANĀ” 14.11.2018.

Lekciju cikla „Nozīmīgas personības Latvijas valsts tapšanā”, kas notiek jau otro gadu, ietvaros, Olaines Vēstures un mākslas muzejs, sadarbībā ar Olaines Pieaugušo izglītības centru, 14. novembrī plkst. 18:00 organizēja tikšanos ar rakstnieku Jāni Ūdri.

Jānis Ūdris – rakstnieks, biogrāfisku romānu autors. Viņa daiļradei pieder tādi darbi, kā „Ulmanis. Lielā Kārļa testaments”, „Meierovics. Trīs Annas” un vēl pieci citi.

Tikšanās laikā runājām par Kārļa Ulmaņa un Zigfrīda Annas Meierovica lomu Latvijas valsts tapšanā, kā arī atskatījāmies uz abu politiķu bērnības un mūža gaitām.

Pasākuma apmeklētājiem tika dota iespēja uzdot lektoram visus sev interesējušos jautājumus, iesaistīties sarunās citam ar citu un papildināt savas jau esošās zināšanas. Jānis Ūdris veiksmīgi prata parādīt, kā pagātnes notikumi atstājuši pēdas mūsdienu sabiedrībā un politiskajā dzīvē.

Mans prezident!

Vissmagāko – atbildības nastu sev plecos uzvēlis, Jūs 1939. un 1940. gadā pieņēmāt liktenīgo lēmumu – atdot Latviju bez cīņas. Turpmākie notikumi un milzīgie mūsu tautas upuri ir smaga Jūsu dvēseles nasta, ko mēs, šodienas latvieši, varam atvieglot, pilnībā izvērtējot Jūsu lēmumus, arī Jūsu kļūdas, un izdarot no tā secinājumus. Pašiem kļūstot labākiem un labāku vēršot mūsu zemi”, tā autors Jānis Ūdris raksta par Kārli Ulmani.


LĀČPLĒŠA DIENAS ATCERES PASĀKUMS 11.11.2018.


PIRMĀ PASAULES KARA VĒSTURES IZZIŅAS MARŠRUTA ATKLĀŠANA 17.08.2018.

2018. gada 17. augustā tika svinīgi atklāts Pirmā pasaules kara vēstures izziņas maršruts, Olainē, Jelgavas ielā 5. Tas ir veidots kā brīvdabas ekspozīcija – Latvijā vienīgā Pirmā pasaules kara izziņas brīvdabas ekspozīcija pilsētvidē.

Plkst. 12:00 tika atklāts Pirmā pasaules kara vēstures izziņas maršruts ar dzeloņdrāts pārgriešanu, ierastās lentas griešanas vietā. Kā teica Kultūras ministrijas muzeju nodaļas vadītājs Jānis Garjāns: “…, visi Latvijas iedzīvotāji un arī mūsu tūristi, atnākot uz šejieni, varēs gūt ieskatu Latvijas vēstures lappusēs un tie Pirmā pasaules kara notikumi, kuri ir piesaistījuši pēdējos gados īpašu sabiedrības uzmanību nevelti, jo tas ir laiks, kad grūtās cīņās, ar lielu pašaizliedzību un lieliem upuriem, tomēr tapa Latvijas valsts.” Arī Olaines Vēstures un mākslas muzeja kolektīvs pievienojas sacītajam, jo izziņas maršruta izveides mērķis ir veicināt Olaines novada un vietējās rīcības grupas teritorijas tūrisma attīstību, izveidojot jaunu Pirmā pasaules kara izziņas maršrutu Olaines pilsētā.

Vakarā, atklāšanas svinību laikā, pasākuma viesi tika aicināti nolikt svecītes pie piemiņas akmens Pirmā pasaules kara un Brīvības cīņu varoņu piemiņai. “X faktora” uzvarētājs Arturs Gruzdiņš veltīja apmeklētājiem strēlnieku dziesmas fantastiskā akustiskā koncertā, saglabājot strēlnieka raksturu neskatoties ne uz ko. Kopā ar viņu RTU studentu teātris “Spēle”, kuri lasīja karavīru stāstus no ikdienas kara laikā, radīja atmosfēru, kas ļāva atgriezties 100 gadus tālā pagātnē un ieraudzīt karavīru dzīvi no cita skatupunkta.

Projekta pieteikums sagatavots un guvis atbalstu vietējās rīcības grupas biedrības „Pierīgas partnerība” sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģijas 2015.—2020. gadam izsludinātajā projektu pieteikumu iesniegšanas 1. kārtā. Projekts īstenots Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.—2020. gadam pasākumā „Darbību īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju” ar Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai finansējumu un Olaines novada pašvaldības līdzfinansējumu. Valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanu administrē Lauku atbalsta dienests.

Vairāk informācijas par Eiropas Lauksaimniecības fondu lauku attīstībai (ELFLA) pieejams Eiropas Komisijas tīmekļa vietnē.

Vairāk informācijas par atbalsta saņemšanas nosacījumiem biedrības „Pierīgas partnerība” mājaslapā un sociālajos portālos.

ltv.lsm.lv video sižets

skaties.lv video sižets


EKSKURSIJA PA UZVARAS LĪDUMU

Sestdien, 2018. gada 14. jūnijā, Olaines Vēstures un mākslas muzejs piedāvāja ekskursiju pa Uzvaras Līdumu.

Maršruts sākās pie Līduma (Klīves) karjera, kur 20. gs. astoņdesmito gadu sākumā tika iegūta smilts šosejas Rīga – Jelgava otrās maģistrāles būvniecībai. Tālāk ekskursijas maršruts veda caur Uzvaras Līdumu, lai iepazītu šīs vietas vēsturi un Otrā pasaules kara notikumus, kas šeit risinājušies 1944. gadā. Ekskursija noslēdzās pie mājām „Līdumnieki”, kuras pamatos 1936. gada 23. septembrī valsts prezidents Kārlis Ulmanis iemūrēja kapsulu ar tās dienas laikrakstiem un vēstījumu nākamajām paaudzēm.

Ekskursija pa Uzvaras Līdumu ir daļa no Olaines Vēstures un mākslas muzeja  Latvijas valsts simtgadei veltītā ekskursiju cikla “Iepazīsti Olaines novadu”. Kopā paredzētas 6 ekskursijas pa Olaines novadu, kuru ietvaros Olaines novada iedzīvotājiem un viesiem ir iespēja aktīvi pavadīt savu brīvo laiku un uzzināt daudz ko jaunu par Olaini, Jaunolaini, Uzvaras Līdumu, Medemciemu, Pēterniekiem, kā arī Olaines rūpnīcu rajonu.

Vēlamies teikt lielu paldies visiem dalībniekiem! Nākamā ekskursija jau 11. augustā, kuras laikā iepazīsim Medemciemu.

Lūdzam sekot līdzi informācijai Olaines Vēstures un mākslas muzeja mājaslapā un Facebook lapā.


MUZEJU NAKTS 2018  – „PURVS –OLAINES ŠŪPULIS”

Sestdien, 19. maijā, Olaines Vēstures un mākslas muzejā norisinājās starptautiskā akcija „Muzeju nakts”

Muzeju nakts ir viens no ikgadējiem pasākumiem Olaines Vēstures un mākslas muzejā jau kopš 2006. gada, kura laikā ar interesantiem un netradicionāliem paņēmieniem, pievērsta sabiedrības uzmanība mantojumam, kas glabājas Olaines Vēstures un mākslas muzejā.

Katru gadu tiek izvēlēts Muzeju nakts moto, kas šogad, Latvijas simtgades ietvaros, bija „Šūpulis”, jo tieši šūpulis ir pirmā mēbele cilvēka mūžā, kā arī simbolisks dzīves ievads. Olaines Vēstures un mākslas muzejs šī jēdziena ietvaros aicināja Olaines iedzīvotājus un viesus atcerēties, kā radusies pilsēta, jo pirms simts gadiem Olaine, gluži kā purva dzērvene gulēja savā sūnu šūpulī.

Olaines apkārtni pirms simts gadiem klāja purvs ar nelielām kāpām. Kā apdzīvota teritorija Olaine ir zināma salīdzinoši nesen, tādēļ Muzeju nakts aktivitātes sākās ar ekskursiju pa Olaini „No purva līdz pilsētai”, kuras laikā varēja uzzināt, kā radusies šī pilsēta, kuras ir senākās ēkas Olainē u.tml.

Vēlāk visiem interesentiem bija iespēja ne tikai aplūkot muzeja ekspozīcijas un izstāžu zāles, bet arī piedalīties radošajās darbnīcās, klausīties koncertu, vērot eksperimentus un performanci.

Vakara gaitā tika atklātas divas izstādes, Pieaugušo izglītības centra gleznošanas studijas darbu izstāde „Daba kā cilvēces šūpulis”, kā arī jauniešu projekta fotogrāfiju izstāde „Purvs – Olaines šūpulis”, kas ir kā nakts ekspedīcija purvā.

Teātra mākslas cienītājus priecēja Olaines teātra studija „Atspulgi”, kas izspēlēja olainiešu rakstītos piedzīvojumu stāstus, kā arī stāstus par šūpuli. Savukārt vakara noslēgumā, muzeja lielajā zālē,  ar muzikālu priekšnesumu patīkami pārsteidza Gunārs Gaumigs.

Vēlreiz gribam teikt lielu paldies Olaines Mūzikas un mākslas skolai, pedagoģei Olgai Zujevičai un viņas skolēniem, folkloras kopai „Dzedziedas”, vokāli instrumentālajai grupai „6. Alianse”, teātra studijai „Atspulgi”, Olaines Mehānikas un tehnoloģiju koledžai, Jānim Puķītim, Raimondam Valteram, Kristiānam Kuzminam, Kristapam Bokānam, brīvprātīgajiem radošo darbnīcu vadītājiem Anželikai Maslovslai, Jevgeņijam Grigorjevam, Alinai Voronai, Anastasijai Šeinai, kā arī muzeja darbiniekiem u.c.