2017. gads

Muzejpedagoģiskās nodarbības novembrī

2017. gada novembrī, jau otro gadu, Olaines Vēstures un mākslas muzejs vidusskolēniem piedāvāja muzejpadagoģiskās nodarbības “Bermontiāde Olaines novadā”, kā arī apmeklēja Olaines speciālās pirmskolas izglītības iestādi “Ābelīte”, lai bērniem stāstītu par Latvijas valsts svētkiem.

Bermontiāde ir nozīmīgs Latvijas brīvības cīņu posms, kura laikā notika vācu un krievu karaspēka mēģinājums ieņemt Rīgu un likvidēt Latvijas neatkarību. Olaine gan Pirmā pasaules kara laikā, gan Brīvības cīņās ir bijusi vieta, kur risinājusies kara darbība, tādēļ muzejpedagoģiskās nodarbības “Bermontiāde Olaines novadā” mērķis ir jauniešos radīt izpratni par šo vēstures posmu un notikumiem Olainē. Muzejpedagoģisko nodarbību veido divas daļas. Pirmajā daļā, muzeja vecākais speciālists Māris Ribickis, skolēniem stāsta par Latvijas armiju Neatkarības kara laikā (1918. – 1920.), Latvijas armijas karavīriem un Bermontiādes cīņām Olaines apkārtnē. Par sieviešu lomu un Latvijas sieviešu palīdzības korpusa ievērojamo ieguldījumu Latvijas armijas uzvarās, stāsta muzejpedagoģe Liene Linarte. Otrajā daļā skolēniem jāiejūtas “karavīru ādā”, piedaloties interaktīvā spēlē Olaines Mežaparkā. Papildus, lai iegūtu priekšstatu par to, cik nozīmīgu un fiziski smagu darbu veica sievietes, nodarbības noslēgumā meitenēm ar nestuvju palīdzību, jāpārnes ”ievainotie”.

Jau no mazotnes ir svarīgi bērnos veicināt piederības un identitātes sajūtu Latvijas valstij, tādēļ Olaines speciālās pirmskolas izglītības iestāde “Ābelīte”, otro gadu, sadarbojās ar Olaines Vēstures un mākslas muzeju, lai bērnudārza audzēkņiem pastāstītu par Lāčplēša dienu un Latvijas dzimšanas dienu. Bērni, kopā ar muzeja darbiniekiem, kas ģērbušies kā medmāsas un Latvijas armijas karavīrs no Neatkarības kara perioda, stāstīja par to, kas ir Latvija, Latvijas svētki, kā arī bērni iesaistījās gan sportiskās, gan radošās aktivitātēs.

Novembrī pastiprināti jārunā par Latviju, Latvijas vēsturi, vērtībām un simboliem, kas Latviju veido par unikālu valsti. Pasākumi pirmsskolas izglītības iestādēs un muzejpadagoģiskās nodarbības „Bermontiāde Olaines novadā” ir ļoti labs un interesants veids, kā celt bērnos un jauniešos nacionālo pašapziņu, izpratni par Latvijas un Olaines vēsturi.

“Lāčplēša dienas atceres pasākums” 11.11.2017.

Patriotiskās svētku noskaņās aizvadīts Lāčplēša dienas atceres pasākums

Sestdien, 2017. gada 11. novembrī, atceroties Latvijas brīvības cīņas, Olainē aizritēja „Lāčplēša dienas atceres pasākums” ar sportiskām un radošām aktivitātēm, demonstrācijām un degustācijām, kā arī iespaidīgu kaujas rekonstrukciju.

Olaines Vēstures un mākslas muzejs sadarbībā ar Olaines novada pašvaldību, Olaines Kultūras centru, Olaines Sporta centru, biedrību „Latviešu karavīrs”, Jauniešu centru „Popkorns” un brīvprātīgajiem jauniešiem no Olaines 1. un 2. vidusskolas, pasākuma apmeklētājiem piedāvāja plašu pasākuma programmu. Olaines Mežaparkā, vietā, kur Brīvības cīņās noritēja kauja starp 6. Rīgas kājnieku pulku un Bermonta armijas vienībām, pasākuma apmeklētāji varēja aplūkot ieročus un formastērpus ar kuriem cīnījušies gan Latvijas, gan Bermonta armijas karavīri. Apmeklētāji tika aicināti iesaistīties gan sportiskajās aktivitātēs ģimenēm, gan radošajās darbnīcās apgleznot svečturi sarkanbalti sarkanā krāsā, lai pasākuma noslēgumā to noliktu pie Olaines Kultūras nama, pieminot Latvijas brīvības cīņās kritušos. Tāpat visu pasākuma laiku notika karavīru tējas un zupas degustācijas, kā arī bija iespēja sevi iemūžināt vēsturiskajā fotostūrī.

Pasākuma kulminācijā bija redzama 1919. gada 12. novembra kaujas rekonstrukcija, kas kā vēsturiska atbalss, mudināja iztēloties tā laika notikumus, kad karavīri bija gatavi atdot savas dzīvības cīņā par Latvijas brīvību tepat Olainē.

Paralēli Mežaparkā piedāvātajām aktivitātēm, Olaines Vēstures un mākslas muzejā, bija iespēja apskatīt 1. pasaules kara ekspozīciju un piedalīties radošajās darbnīcās. Ekspozīcija šogad papildināta ar jauniegūto trešās šķiras Lāčplēša Kara ordeni, ar kuru apbalvots Augusts Bērziņš (Kaprālis 7. Siguldas kājnieku pulkā) par 1919. gada 17. oktobra uzbrukumu cementa fabrikai Pārdaugavā. Muzeja vecākais speciālists, Māris Ribickis, skaidro: “Lāčplēša Kara ordenis ir pirmais un augstākais Latvijas valsts militārais apbalvojums. To piešķīra par kauju nopelniem Latvijas armijas karavīriem, bijušo latviešu strēlnieku pulku cīnītājiem, kā arī ārzemniekiem, kuri bija palīdzējuši brīvības cīņās vai sekmējuši Latvijas valsts nodibināšanu un izveidošanu. Jāpiebilst, ka ne katram muzejam krājumā atrodas Lāčplēša Kara ordenis, tādēļ man ir patiess prieks par jaunieguvumu.”

Šāda veida atceres pasākums Olainē kļūst par ikgadēju tradīciju. Sabiedrība ir ieinteresēta apmeklēt pasākumu un tas ir labs veids, kā cilvēkos radīt patriotismu un interesi par šo vēstures posmu. Olaines Vēstures un mākslas muzeja direktore, Liene Johansone, stāsta: “Diemžēl Latvijai viena gadsimta laikā pat divreiz ir nācies kļūt par divu lielvaru kaujaslauku, samaksājot par to ar visaugstāko cenu – valsts neatkarības zaudēšanu un tautas sadalīšanu karojošās frontēs. Ir būtiski radīt sabiedrībā izpratni par laiku, kad latviešu tauta cīnījās par savas jaundibinātās valsts nosargāšanu, un novērtēt to, kā nav daudzām citām pasaules tautām – brīvību un neatkarību.”

Dalībniekiem, kuri pasākuma laikā nesaņēma diplomu par piedalīšanos pasākumā, lūdzam griezties Olaines Sporta centrā.

Paldies visiem, kas piedalījās!

“Muzeju nakts 2017” 20.05.2017.